Bine ati venit!

Către CETĂȚENII COMUNEI CRĂIEȘTI În vederea prevenirii răspândirii infecției cu CORONAVIRUS (COVID -19)

Nou!- Despre sistemul de informatii SIS II

Prezentare generală:

Crăieşti (în maghiara Mezőkirályfalva, în germană Fürstendorf) este un sat în partea de sud-vest a judeţului Mureş , în Podişul Târnavelor. Este reşedinţa comunei Crăieşti.

Comuna Crăieşti situată în judeţul Mureş, pe drumul naţional DN16, care face legatura între oraşele Reghin si Cluj Napoca, la o distanţă de aproximativ 27 Km de Reghin.

Comuna Crăieşti este formată din 3 sate: Crăieşti, Milăşel, Lefaia. Suprafaţa localităţii Crăieşti este de 2349 ha, iar populaţia localităţii este de 1026 de locuitori. Numărul de locuinţe din localitate este de 423 de case si 9 apartamente. Lungimea reţelei stradale este de 39 de km din care 11km modernizată si 28 de km nemodernizată. Serviciile folosite de comună sunt gaze – 80%, energie electică – 100% si apă- 15%.

Acest articol a fost publicat în Fără categorie. Salvează legătura permanentă.